Encoder Hanyoung PSC-MB-ABZ-T-24
Xuất xứ : Hanyoung (Chính Hãng)
Chứng Từ: CO,CQ,...
Hình dạng: Bộ mã hóa bánh xe - Dòng: PSC
Nguồn cấp: 12 – 24 VDC ± 5%
Đo chiều dài tối thiểu: 1cm
Pha ngõ ra: Pha A, B, Z
Ngõ ra điều khiển: Totempole (12-24VDC)
  • Tài liệu
    • Loại: Bộ mã hóa bánh xe - Dòng: PSC
      - Điện áp nguồn: 12-24VDC
      - Đo chiều dài tối thiểu: 1cm
      - Tỉ số truyền: 4:1 - 1250r/min
      - Pha ngõ ra: A, B, Z
      - Chu vi của bánh xe: 250mm
      - Số xung trên 1 vòng quay: 100 xung
  • Suffix code
    Model Code Information
    PSC- Wheel type encoder
    Min length
    measurement
    MA       1 m (A,B phase output only) Please refer to the length
    measurement code chart
    MB       1 cm
    MC       1 mm
    YA       1 YARD (A,B phase output only)
    YB       0.1 YARD
    YC       0.01 YARD
    Output signal AB     A, B phase output
    ABZ     A, B, Z Phase output
    Output Circuit N   NPN voltage output
    O   NPN open collector
    T   Totempole output
    Power supply voltage 12 12 V DC (5 - 12 V DC)
    24 24 V DC (12 - 24 V DC)
    + Length measurement code chart
    PSC MA 1 m 4 : 1 250 mm 1 pulse
    MB 1 cm 4 : 1 100 pulse
    MC 1 mm 2 : 1 500 pulse
    YA 1 YARD 4 : 1 228.6 mm
    (0.25/Yd)
    1 pulse
    YB 0.1 YARD 4 : 1 10 pulse
    YC 0.01 YARD 4 : 1 100 pulse
    · Specification
    Model PSC
    Electrical specification Phase difference
    on output
    Phase difference between the A and B : T/4 ± T/8 (1 cycle of A phase = T)
    Response speed 100 K㎐ max.
    Rated voltage 5 - 12 V DC (±5 %), 12 - 24 V DC (±5 %)
    Current consumption Max 70 ㎃
    Connection type Cable extended type
    Control
    output
    Voltage and open collector Load voltage : max 30 V/load current : max 30 ㎃/Remaining voltage : max 0.4 V
    Totem pole LOW (Load current : max 30 ㎃/Remaining voltage : max 0.4 V) HIGH (Load current : max 10 ㎃/Output voltage : above rated voltage - 1.5 V DC)
    Response time Max 1 μs (Wire length : 1.5 m Iv sink = 30 ㎃)
    Mechanical
    specification
    Starting torque Max 200 gf·㎝ (19.600 u N·m)
    Moment of inertia Max 800 g·㎠ (8X10-6kg·m²)
    Permissible shaft loading Radial : 0.1 ㎜ within, Thrust : 0.2 ㎜ within
    Max permissible revolution 5,000 rpm
    Bearing life 1.2 X 10/ (r/min) : time
    Mechanical
    Insulation resistance Min 500 MΩ (Between the terminal and case)
    Dielectric strength 500 V AC (For 1 min in 60 ㎐ between the terminal and case)
    Vibration resistance 10 - 55 ㎐ (Period for 1 min), Double amplitude : 1.5 ㎜, for 2 hour
    each in X, Y and Z directions
    Shock resistance Max 75 G
    Ambient temperature -10 ~ 60 ℃ (No icing allowed), When storing : -25 ~ 85 ℃
    Ambient humidity 35 ~ 70 % R.H